FAQ

Najczęściej zadawane pytania

  • Co oznaczają ważniejsze skróty?

CPR – 112- Centrum powiadamiania Ratunkowego
KSRG – Krajowy system ratowniczo-gaśniczy KDR – Kierujący Działaniem Ratowniczym
Zastęp – samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z załogą
Rota – Dwóch ratowników biorących udział w działaniach

  • Jakie są wasze najbardziej wymagające akcje?

Dla każdego z nas odpowiedź na to pytanie będzie inna, niemniej jednak najcięższymi akcjami zawsze będą pożary dużych powierzchni np. lasów czy nieużytków, a także kolizje drogowe ze skutkiem śmiertelnym. Dość dużym wyzwaniem są również akcje, w których bierzemy udział po dużych klęskach żywiołowych, tj. wichury, burze czy powodzie.

  • Kto może wstąpić do służby w OSP?

Strażakiem w OSP może zostać każdy, kto wykazuje się dobrym stanem zdrowia, nie boi się wyzwań i ma chęć pomagać innym. Jednak w podstawowym kursie dla strażaka OSP mogą wziąć udział jedynie osoby w wieku od 18 do 55 lat, które posiadają minimum podstawowe wykształcenie, przejdą pomyślnie badania lekarskie i zostaną zakwalifikowane przez jednostkę macierzystą.

  • Jak często wyjeżdżacie do akcji?

W ciągu całego roku kalendarzowego odnotowujemy około 50 wyjazdów ratowniczo-gaśniczych, a każdy z nich to dla nas duże wyzwanie obarczone ryzykiem, na które decydujemy się wraz z decyzją o wstąpieniu w szeregi OSP.

  • W jakich sytuacjach wyje syrena alarmowa?

Syrena alarmowa stanowi element systemu powiadamiania alarmowego OSP i zostaje uruchomiona wtedy, kiedy nasza jednostka jest dysponowania do działań ratowniczo-gaśniczych lub podczas testowania systemu alarmowania po wystąpieniu ewentualnej awarii.

  • Kto decyduje o wyjeździe naszej jednostki do akcji?

Nasza jednostka OSP może zostać zadysponowane do działań ratowniczo-gaśniczych przez Straż Pożarną w Wołowie, Burmistrza Miasta Wołów poprzez Wydział Zarządzania Kryzysowego lub na polecenie Naczelnika OSP w Starym Wołowie.