2025

Stale gotowi do służby w szeregach OSP

Minęło przeszło 70 lat od kiedy na terenie Starego Wołowa powołano zastęp Druhów do Ochotniczej Straży Pożarnej i mimo upływu czasu bezustannie trwamy na posterunku, gotowi do natychmiastowego niesienia pomocy społeczeństwu na terenie naszej gminy i powiatu wołowskiego. W naszych szeregach obecnie służy 24 Druhów, w tym 14 członków Jednostki Operacyjno-Technicznej.

Kolejne lata…

Dalszy rozwój OSP

Kolejne lata to dalszy rozwój zastępu zarówno pod względem sprzętowym, szkoleniowym, jak również socjalnym. Zostaje rozbudowany budynek remizy, a działania zastępu wychodzą poza standardową działalność OSP. Jednostka podejmuje wiele akcji związanych z funkcjonowaniem wsi i jej mieszkańców, a mianowicie realizuje działania edukacyjne, sportowe, a także uczestniczy w projektach związanych z zadaniami ratowniczymi i społecznością wiejską.

1956

I Powiatowe Zawody Strażackie

Zastęp OSP w Starym Wołowie zajmuje I miejsce na zorganizowanych w powiecie zawodach strażackich w kategorii drużynowej, natomiast w kategorii indywidualnej zawody wygrywa druh Michał Bicz. Ten sam sukces zostaje powtórzony na zawodach wojewódzkich. Dodatkowo w tym samym roku na terenie jednostki zostaje zamontowana syrena alarmowa, która funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

1953

Powołanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Wołowie

W wyniku licznych pożarów pól uprawnych, lasów oraz budynków inwentarskich, społeczność Starego Wołowa postanowiła powołać zastęp Druhów do Ochotniczej Straży Pożarnej, aby móc aktywnie działać na rzecz mieszkańców i ich dóbr. Powołany wówczas zastęp liczył 40 członków, a na ich czele w wyniku wyborów, stanął Komendant druh Czesław Tatarczuk. Do dyspozycji zastępu oddano budynek remizy zbudowany po pierwszej wojnie światowej wraz z wyposażeniem, tj. umundurowaniem poniemieckim z hełmami, maskami, wężami oraz wozem dwukołowym z pompą. Jednak w tamtym czasie podstawowym środkiem lokomocji strażaków był rower, do którego mocowano bosaki, wiadra, czy sikawki ręczne. Nie pozwalał on jednak na pełną mobilność zastępu, w związku z czym druhowie podjęli decyzję o zakupie z własnych środków, pierwszy samochód pochodzący z demobilu.